Мови програмування: для чого потрібні, які популярні, яку обрати і з чого розпочати вивчення?

Стаття буде корисна тим, хто тільки придивляється до професії програміста, хоче дізнатися більше про мови програмування та обрати свою.

    Якими бувають і де використовуються мови програмування?

    Мова програмування схожа на іноземну, тільки з її допомогою донести інформацію можна не до англійця чи француза, а до комп'ютера. Мета програміста-початківця — навчитися висловлюватися так, щоб комп'ютер його розумів. Для кожного завдання, платформи та операційної системи хороші певні мови, а всього їх існує близько 9 000. Вивчати їх все не потрібно, можна успішно працювати всього з кількома мовами або навіть однією.

    За традицією, починаючи освоювати нову мову, програміст пише нею скрипт, який виводить на екран напис Hello, World! Ось як це виглядає різними мовами:
    Мов програмування так багато, тому що програмісти постійно в пошуках нових інструментів та можливостей, щоб спростити та зробити більш ефективним процес розробки. Тому створюється багато вузькоспеціалізованих мов, написаних спеціально під певну область, а популярні мови широкого застосування регулярно вдосконалюються та оновлюються.

    Мови програмування використовують у різних сферах. Крім розробників, вони потрібні робототехнікам, аналітикам, системним адміністраторам та іноді навіть дизайнерам та редакторам.

    Умовно області, де застосовуються мови програмування, можна розділити на великі групи:

    1. Бізнес – розробка програм, які допомагають вирішувати конкретні проблеми людей. Наприклад, програміст може створити для продуктового магазину сервіс доставки.
    2. Розвага — мови програмування використовуються для створення розважальних програм та ігор.

    Зупинимося на найпопулярніших напрямках програмування.

    Мови для веб-розробки

    Веб-розробка має справу зі створенням сайтів та додатків і ведеться за двома основними напрямками - фронтенд і бекенд. Розберемося з прикладу.

    Читай також: Яка різниця між Frontend та Backend?

    Практично у будь-якому бізнесі є фронт-офіс та бек-офіс — підрозділи, які відповідають за зовнішні та внутрішні процеси в компанії. У ресторані клієнтів зустрічають хостес та сервіровані столики – фронт-офіс. Але готуються всі страви, які винесуть до зали, на кухні її не видно клієнтам, але вона відповідає за ключові процеси в бізнесі бек-офіс.

    Так ось, фронтенд - це зовнішня оболонка сайту, або програми, те, що бачить користувач, а бекенд - всі внутрішні процеси, що відповідають за це, вони користувачу не видно.

    Для роботи у фронтенді потрібні три мови: HTML, CSS та JavaScript (JS). При цьому справжня мова програмування лише остання.

    Запрошуємо на курси Frontend розробки →

    JavaScript - одна з головних мов фронтенду, альтернатив для нього мало. Також популярний TypeScript, але він створений на основі JavaScript. Якщо ви хочете, наприклад, щоб після написання повідомлення в чаті, воно відображалося, без цих програмування не обійтися.
    Інтерфейс гри «Хрестики-нолики»
    HTML та CSS формують структуру сайту. HTML говорить, що позначається на сторінці - заголовки, абзаци, картинки і так далі, а CSS каже, як це буде виглядати: які розміри повинні бути у заголовків, якого кольору, чи є підкреслення і так далі.
    Зліва HTML-тег <h1> - у ньому знаходиться заголовок. Атрибут тегу class визначає, яке у заголовка буде оформлення - як воно задається в CSS, можна побачити праворуч
    За допомогою бекенда зберігають та обробляють дані. Коли користувача щось зацікавило на Amazon, він заходить у картку товару, а потім в іншу, третю і бачить, що картки дуже схожі: усі картинки ліворуч, ціна праворуч, опис та відгуки внизу. Потрібний розділ виходить знайти інтуїтивно. Що підвантажувати на сторінку в залежності від посилання, на яке користувач натиснув, у тому числі вирішує бекенд.

    Щоб реалізовувати бекенд у веб-розробці, знадобляться PHP, Python, Java, Go, C#, C++, Ruby та інші.

    Запрошуємо на курси Java →

    PHP був особливо популярний у 2000-х роках і все ще знаходиться в топ-15 найпоширеніших мов, але в сучасних великих компаніях замість нього тепер частіше використовують Python або Go.

    Запрошуємо на курси Python →

    Ruby часто застосовується у розробках для невеликих стартапів.

    Фулстек-розробники створюють сайти та програми цілком, відповідають і за фронтенд, і за бекенд.

    Десктопні мови

    Поговоримо про мови, якими розробляють стаціонарні програми — ті, що призначені для комп'ютерів.

    C# і C++ найчастіше використовують для створення програм для Windows, ігор на движку Unity, проектів для Sony PlayStation і Microsoft Xbox.

    Запрошуємо на курси C++, C# та інші →

    На Java розробляють кросплатформні програми, які працюють одночасно на Windows, Mac OS та Linux.

    Swift в основному використовується компанією Apple, щоб створювати програми для пристроїв на власній операційній системі.

    Мови мобільної розробки

    Для мобільної розробки також використовується Java. Можна згадати популярні в нульових Java-ігри для мобільних - ті, в які ми грали на своїх перших телефонах ще в школі.

    Зараз за допомогою Java створюються програми для Android. Його альтернатива - Kotlin.

    Для iOS використовується Swift. Його попередник - Objective C, раніше Apple використовували для своїх розробок саме його.

    Запрошуємо на курси iOS розробки →

    Мови для розробки ігор

    Для розробки ігор використовуються згадані вище C++, C# і Java.

    Мови для системного програмування

    Додаткові програми, які створюються на допомогу розробникам та системним адміністраторам, здебільшого пишуть на C та C++, рідше на Rust.

    Мови системного адміністрування

    Для автоматизації завдань системного адміністрування найчастіше використовують скриптові мови PowerShell і Bash.

    Мови для тестування, або QA (Quality Assurance)

    Будь-який написаний людиною софт може містити помилки. Перед запуском проекту їх потрібно знайти та виправити. Тому для перевірки роботи програм пишуться інші програми. Зазвичай код програми для тестування в чотири рази більше, ніж код вихідної програми.

    Автоматичні тести пишуться тією ж мовою, якою написано сам додаток.
    для чого потрібні мови програмування
    Так виглядає шматочок тесту на Python
    Резюмуємо
    Нижче зведена таблиця найпопулярніших мов програмування за напрямами:
    які найбільш популярні мови програмування

    Як вибрати, яку мову вчити?

    «Яка мова програмування краща?» — одне з найпопулярніших питань, яке ставлять новачки. Важливо розуміти, що добрі всі, кожен у своїй галузі. Адже неможливо сказати, що краще — французька чи німецька.

    Варто спочатку вибрати напрямок, в якому вам буде цікаво працювати. Десктопні програми, мобільні програми, ігри - подумайте, що вам ближче. А коли визначитеся, почніть вивчати одну з мов, що застосовуються у цій сфері.

    Популярність

    Рейтинги найпопулярніших мов програмування публікують регулярно. Ті мови, якими варто звертати увагу, — на перших 10–15 позиціях. Якщо вас зацікавила мова, яка не увійшла до топ-100, заробляти нею ви навряд чи зможете.
    Складність вивчення

    Складність вивчення мови – дуже умовний параметр. Одній людині може знадобитися п'ять годин, щоб розібратися в темі, а іншій — година. І це нормально. Все залежить від наших особливостей. Тому, оцінюючи цей параметр, можемо звернутися лише до усереднених даних.

    Якщо це ваша перша мова, простіше починати з високорівневих JavaScript, Python або Ruby.

    Але на наш погляд, важка чи проста для вивчення мова — не має значення. Мова - це інструмент, який ми освоюємо для вирішення певних завдань. Те, з скількох складається команда — другорядне.

    Зарплата

    Наступний критерій, який варто врахувати перед тим, як зробити вибір, є затребуваність мови на ринку праці.

    Зарплата розробника, який пише певною мовою, варіюється в залежності від його професійного рівня. Найменше отримують стажери - ті, хто тільки починає працювати і все ще вчиться. Через рік можна дорости до джуна, а через два-три - до мідл-розробника. Найвище оплачується робота сеньйорів, з досвідом від семи років, та лідів, які керують командами розробників.

    Подивимося на середні зарплати програмістів із різними робочими мовами:
    Ком'юніті

    Важливо розуміти, скільки розробників програмує мовою, яку ви хочете вивчати — чи є спеціалізовані форуми для обміну досвідом, чи швидко там відповідають на запитання та допомагають вирішувати складні завдання? У ході роботи над проектом чи навіть ще на стадії навчання завжди можуть виникнути питання та складності. Якщо ви взялися за вивчення якоїсь вузькоспеціалізованої та не дуже популярної мови, велика ймовірність того, що ви залишитеся без підтримки.
    Поради тим, хто хоче розпочати
    • Зрозумійте, що цікаво саме вам, та виберіть сферу та напрямок.
    - Якщо ви віддаєте перевагу Apple і життя не уявляєте без iPhone - вибирайте Swift.
    - Якщо вам подобається універсальність платформ та банківський софт – привіт, Java.
    - Якщо ви любите цифри та роботу з даними - ласкаво просимо у світ Python.
    - Якщо ви за швидке зростання і підтримуєте стартапи, знову Python.
    - Якщо вам близький фріланс і розробка невеликих сайтів і сервісів - на вас чекає PHP.
    - Якщо ви хочете займатися фронтендом, вам потрібен JavaScript.

    • Вчіться і практикуйтеся хоча б по годині на день, щоб за півроку стати початківцем.
    • Пробуйте брати в роботу проекти та заробляти.
    • Слідкуйте за актуальністю своєї робочої мови та вивчайте нові поступово.
    • Не припиняйте вчитися, пробуйте нові сфери.

    Як розпочати безкоштовно з Logos IT Academy?

    Отримати консультацію
    Після відправки заявки з вами зв'яжеться менеджер Logos IT Academy